Zrubové drevostavby - áno či nie?

Bývanie v zrube je na Slovensku zatiaľ málo vyskytujúci sa fenomén. Pritom ide o veľmi zdravé a ekologické bývanie. Stavby z dreva, či už ide o drevodomy, drevenice alebo zrubové domy, vytvárajú veľmi optimistickú a hrejivú atmosféru, ideálnu na bývanie a relax.

zrubová chata v zime

Ak zrub, tak ako víkendový domček

Ak zrub, tak ako víkendový zrub, resp. miesto, kde oddychovať od rušného mestského života. Túto variantu volí väčšina vlastníkov zrubových stavieb na Slovensku. Každodenné bývanie v zrube sa veľmi často nevidí. V mestskom prostredí (aj dedinskom) plnom klasických, murovaných domov by zrub pôsobil ako päsť na oko. Aj keď je to možno otázka vkusu. 

Výhody zrubov

V každom prípade - či už ako víkendová chatka alebo klasické obydlie - zrubové domy majú nezameniteľnú atmosféru, ktorá vás dobije pozitívnou energiou. Prinášajú aj mnoho ďalších výhod, ktoré určite oceníte. Tu sú:

  • výborné tepelno-akumulačné vlastnosti
  • ideálna vlhkosť ovzdušia v interiéri (mikroklíma) vďaka schopnosti dreva regulovať humiditu
  • ekologické bývanie s nízkou uhlíkovou stopou
  • ľahká likvidácia stavby
  • rýchla výstavba drevených zrubov
  • dlhá životnosť stavby (aj storočia)
  • unikátnosť drevostavby - drevo je samo o sebe originálom

Nevýhody zrubov

Ako pri každom type stavby, aj zruby majú svoje nevýhody, aj keď viacero z nich sú postupom času a vplyvom technologických inovácií riešiteľné a z nevýhody sa napokon môže stať výhoda. 

  • konštrukčné limity - napr. rozpony miestnosti - potrebný pomocný stĺp, ktorý môže prekážať
  • potrebná starostlivosť o drevo - proti škodcom/plesniam/hubám a pod
  • vyššia obstarávacia cena závislá od kvality použitého materiálu atď. 
jedáleň v interiéri zrubovej drevostavby

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/180636635042062283/

Čo dodať na záver?

Milovníci prírody a prírodných materiálov si výberom zrubového bývania určite prídu na svoje. Zruby sú tiež ideálnou voľbou pre astmatikov a alergikov vďaka otpimálnej vlhkosti vzduchu, ktorú spôsobuje schopnosť dreva regulovať vlhkosť ovzdušia. No a napokon nesmieme zabudnúť na fakt, že atmosféra bývania v zrube ulahodí každej romantickej duši a pôsobí harmonicky, pozitívne a relaxačne zrejme na každého z nás.

Ak rozmýšľate nad vlastnou zrubovou drevostavbou, rozhodne sa obzrite po profi firme s dlhoročnými skúsenosťami a referenciami, ktorá vám realizuje stavby drevených zrubov. Jednak preto, aby vám stavba vydržala čo najdhšie (možno aj spomenuté stáročia), ale aj aby ste zamedzili potrebe neustálej investície do opráv drevostavby, čo sa pri nekvalitne odvedenej práci a materiálu môže stať.

Naša firma PROFISTRECHY má dlhoročné skúsenosti aj v oblasti výstavby zrubov, dreveníc a iných drevených stavieb. Neváhajte sa na nás obrátiť so svojou požiadavkou.