7 tipov pre dokonale útulný drevený dom

V dobe, kedy sú sklo a kov najbežnejšími stavebnými materiálmi, je vždy oku lahodiacim pohľad na krásne drevenice, zrubové domy, resp. drevodomy. Domy z dreva majú okrem prirodzenejšieho vzhľadu niekoľko výhod v porovnaní so svojími betónovými "súrodencami". Keďže drevo je prírodným tepelným izolantom, budova je oveľa energeticky efektívnejšia ako murované materiály ako tehla, betón alebo kameň.

Vďaka schopnosti dreva absorbovať zvuk poskytuje nový drevený dom pokojné a relaxačné prostredie. Navyše, vďaka ľahkej dostupnosti dreva a materiálov potrebných na výrobu týchto drevených obydlí, môže výstavba prebiehať rýchlo a bez ťažkostí.

Predtým, než sa rozhodnete pre dom z dreva, mali by ste zvážiť ich výhody a nevýhody. Uistite sa, že svoje peniaze investujete do niečoho, o čom ste presvedčený a poznáte všetky pre aj proti.

Drevodomy sú dobré pre životné prostredie, pretože sú vyrobené z prírodných materiálov. Stavba domu z dreva je tiež lacnejšia ako stavba domu z tehál alebo betónu. Ako aj pri iných materiáloch, aj drevené stavby majú svoje nevýhody, je však otázne, či pre vás predstavujú prekážku alebo nie.

Výhody dreveného domu

1. Drevené domy majú tendenciu byť energeticky efektívnejšie ako iné materiály, pretože drevo je prírodný izolant. Drevo je ideálny materiál pre budovy s ohľadom na šetrenie životného prostredia, pretože dokážu udržať váš domov v lete chladný a v zime teplý. Kúpou dreveného domu ušetríte stovky eur za energie. Pokiaľ ide o vetranie, kúrenie a klimatizáciu, štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí bývajú v drevených domoch, môžu ročne ušetriť až 60 percent. 

2. Vďaka svojim estetickým vlastnostiam je drevo zároveň aj dekoratívnym prvkom vášho obydlia. Je tiež možné, že dizajn dreva sa zmení v závislosti od jeho rezu.

3. Obrovskou výhodou dreva je, že sa dá recyklovať alebo znovu použiť. Drevo môže byť použité na stavbu širokej škály štruktúr. Drevo je fantastickou voľbou pre majiteľov domov, ktorí plánujú v budúcnosti prestavať svoje domy, pretože sa prispôsobujú.

4. V závislosti od dispozície, rýchlosti a nákladov je možné postaviť drevené domy rýchlo a ekonomicky. Pokiaľ ide o stavebné náklady, sú o 30 percent lacnejšie ako štandardné tehlové a betónové konštrukcie.

5. Drevené domy môžu byť v prípade zničenia opravené alebo prestavané s nízkymi nákladmi. 

Nevýhody drevodomu

1. Možnosť znehodnotenia či poškodenia dreva abiotickými faktormi aj biotickými látkami. Hmyz, baktérie a huby sú len niekoľkými príkladmi biotických prvkov, ktoré je potrebné zvážiť. Nebezpečenstvo pre drevené konštrukcie predstavujú napríklad chrobáky a termity. Majú potenciál skrátiť životnosť vášho domu.

2. Ak si kúpite nehnuteľnosť v záplavovej lokalite,  drevo môže absorbovať vodu z okolia. Vlhkosť spôsobuje, že drevo sa rozťahuje a zmršťuje. Takže, aby ste minimalizovali poškodenie vodou a plesne, použite vodeodolné nátery.

3. Drevo je vysoko horľavé, pretože obsahuje atómy vodíka a uhlíka. Keď vypukne požiar a prvky sa zmiešajú s kyslíkom, výsledky môžu byť katastrofálne. Živicová zložka borovicového dreva, ktorá sa môže pri nižších teplotách vznietiť, je dobrým príkladom.


Všetky tieto nevýhody dreva ako materiálu môžu byť minimalizované použitím certifikovaného a kvalitného dreva, ktoré je chránené pred škodcami, plesňami, hubami, vlhkosťou a pod. Preverte si kvalitu použitého dreva skôr, než začnete s výstavou vášho nového domu alebo chalupy.


7 tipov ako vyťažiť z dreveného domu maximum

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa toľko ľudí rozhoduje pre bývanie v drevenom dome? Drevená konštrukcia umožňuje vysokú variabilitu v dizajne domu. A to možno pozorovať na mnohých jedinečnosti drevených domov, ktoré možno vidieť po celom svete. Pozrite sa spolu s nami na niektoré z nich a inšpirujte sa.

útulný drevený dom s terasou

dokonale útulný drevený dom s terasou

-> zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/397020523412762235/

malý drevodom v lese s teraskou

mini drevodom so všetkým, čo je potrebné

-> zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/538250592975445253/ 

drevená presklená chata sterasou v lese

drevený dom v zajatí prírody

-> zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/205476801738452069/

moderný a jednoduchý drevodom

jednoduchý, nadčasový a moderný drevodom

-> zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/1337074870346072/

drevený domček pre deti

chutný drevený domček pre najmenšie ratolesti

-> zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/2111131069180358/

zrubová drevená chata

zrubová chalúpka ako vystrihnutá z rozprávky

-> zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/559572322462265929/

moderný drevodom v korunách stromov

vyvíšený drevodom ako súčasť lesa

-> zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/372180356715569333/