Drevo ako stavebný materiál

Obľúbenosť dreva ako stavebného materiálu siaha už do dôb dávno minulých, kedy sa v ľudovej architektúre drevo používalo na stavbu domov, hospodárskych budov, či kostolov, hlavne vďaka jeho ľahkej dostupnosti a jednoduchému spracovaniu. Prečo sú drevené domy stále viac obľúbené?

Drevené domy postupne v polovici dvadsiateho storočia vytlačil betón. Drevostavby však zažívajú svoj návrat a v poslednom období sa stavajú stále viac obľúbenými. I keď v porovnaní s krajinami ako je Nemecko, Rakúsko, či Škandinávske krajiny ide stále o malé číslo, záujem o domy z dreva stále stúpa. 

100% obnoviteľný stavebný materiál

Drevo je ekologické, s nulovým dopadom na životné prostredie v celom jeho životnom cykle. Pri jeho spracovaní sa spotrebuje neporovnateľne menej energie ako pri konvenčných stavebných materiáloch, navyše aj odpad z dreva je ďalej využiteľný. Po ukončení jeho životného cyklu sú stavby z dreva plne recyklovateľné.

Ďalšie pozitívne vlastnosti dreva

  • veľmi dôležitá je vysoká pevnosť dreva a jeho pružnosť
  • drevo je prírodný regulátor vlhkosti ovzdušia
  • drevené stavby, zrubové domy a drevenice majú dlhú živostnosť, pri dodržaní správnych konštrukčných a stavebných postupov vydržia stáročia
  • drevo má výborné tepelno izolačné vlastnosti - príjemná klíma v každom ročnom období

Zrubové domy a zrubové chaty stavané z kvalitného dreva sú kvalitné stavby pre zdravé bývanie s vysokou hodnotou. Vysoká hodnota obnoviteľných materiálov je nelen v ich kvalite a v mnohých pozitívnych vlastnostiach, ale najmä v šetrnom prístupe a minimálnom dosahu na životné prostredie. Aj preto si energetické domy, pasívne a nulové domy získavajú stále viac svojich priaznivcov.