Druhy drevostavieb

Pod pojmom drevostavba sa ukrýva hneď niekoľko rôznych druhov domov, na ktorých výstavbu bolo z veľkej časti použité drevo. Rôzne druhy drevostavieb sa od seba odlišujú konštrukciou, iným spôsobom výstavby aj rôznymi vlastnosťami.

Drevostavbou sa rozumie stavba na bázi dreva - je ňou zrubový dom osadený v horskom prostredí, rovnako tak aj moderná stavba, ktorá na prvý pohľad pripomína klasický murovaný dom. V posledných rokoch záujem o stavby z prírodných obnoviteľných materiálov stúpa. Novodobé drevostavby v porovnaní s klasickými murovanými stavbami prinášajú mnoho výhod, vrátane finančných úspor a kratšieho času.

Zruby a zrubové konštrukcie sú typickými masívnymi stavbami z dreva. Sú tvorené z trámov či guľatiny a profilov z masívu. Výhodou u týchto masívnych stavieb je lepšia mikroklíma a vyrovnávanie tepelných rozdielov. Ich nevýhodou sú väčšie náklady na kvalitné masívne drevo. Priznané masívne drevo sa hodí do vidieckeho a hosrského prostredia, ďalej od radovej zástavby.

Masívne panelové domy. Takýto dom sa skladá z panelov vyrobených z masívneho dreva. Pevné masívne stavby poznáme ich ako moderné domy rovných tvarov. Drevené steny vytvárajú príjemnú atmosféru ako v zrubovom dome, hodia sa tež na pasívne domy. Nevýhodou sú taktiež náklady na masívne drevo a jeho dopravu. 

Sendvičové drevostavby sú asi najrozšírenejším typom realizovaných stavieb na bázi dreva. Montovaný dom - drevostavba je postavená zo sendvičových panelov. Steny i stropy sú vyrobené v továrni a na mieste stavby sa montojú dokopy. Medzi dve steny z osb dosiek sa vkladá izolačná vrstva. Ich nízka cena, rýchlosť výtavby za každého počasia je výhodou. Ich nevýhodou je potreba rozobratia celých stien napríklad pri poškodení veľkou vodou.

Konštrukcia z hranolov a fošien. Konštrukcie na mieru postavené na mieste stavby z hranolov a fošien, do ktorých sa potom vkladá izolácia, steny sa následne obkladajú a spevňujú spevňujú drevovláknitými doskami, preglejkou či sadrokartónom. Drevená konštrukcia je tak ukrytá v stenách. Stavba sa dobre hodí na nízkoenergetické a pasívne domy.