Minimalizmus a škandinávske drevené domy

Inšpirujte sa krásou jednoduchosti a moderného dizajnu drevených domov krajín Škandinávie.  Očarí vás kúzlo nadčasového dizajnu, ktorý rešpektuje okolité prírodné prostredie.

Drevo v hlavnej úlohe

To, že je drevo pri výbere materiálu pre obyvateľov severských krajín hlavná a jasná voľba, je samozrejmosťou. Inšpirujú sa najmä okolitým prostredím a vnášajú do svojich príbytkov čo najviac prírodných materiálov, aby boli v súlade s “matičkou Zemou¨a cítili sa prirodzene. Podmienkou je samozrejme pevné a odolné drevo pre exteriér aj interiér, ktoré zvládne aj náročné klimatické podmienky.

V jednoduchosti je krása

A to naozaj platí. Škandinávci to vedia. Z jednoduchosti dizajnu síce niekto môže mať chladný a neosobný pocit. Na druhej strane nie je priestor zaťažený zbytočnosťami, s ktorými môžete mať koniec koncov len starosť. Minimalizmus ide však ruka v ruke s funkcionalizmom a preto si dávajú škandinávci záležať aj na tom, aby jednotlivé prvky spĺňali svoj účel efektívne, prípadne aby sa jeden predmet dal využiť viacerými spôsobmi.

Svetlé farby, veľké presklenené plochy

Aj keď sú severania na chladné počasie zvyknutí, svoje príbytky prispôsobujú nepriaznivému počasiu a najmä nedostatku svetla. Aby ho dostali do interiéru čo najviac a zároveň boli aj v úzkom spojení s okolitým prostredím, umiestňujú na stavby veľké presklenné plochy, okná či dvere. Použitím svetlých farieb vytvárajú opticky vačší priestor, preto najpoužívanejšou farbou je biela a všetky odtiene svetlých, či pastelových farieb. Aj vo výbere dreva uprednostnia svetlejšie tóny, samozrejme sa vyskytujú aj “tmavé¨ výnimky.

Ekologické aspekty stavby a bývania

Severania si potrpia na to, aby bola výstavba realizovaná s ohľadom na životné prostredie, a materiály boli ekologické, v ideálnom prípade vždy reciklovateľné. Aj preto je tu jasným víťazom pri výbere drevo, ktoré dokonale spĺňa takéto požiadavky, keďže sa jedná o trvalo obnoviteľný a ekologicky zlikvidovateľný materiál.

Zdroj foto: http://www.houzz.com/ideabooks/62723268/list/which-pergola-is-right-for-you