Možnosti umiestnenia pergoly

Je niekoľko spôsobov, ako obyčajnú terasu pri dome zmeniť na príjemné miesto pre odpočinok. Osadenie drevenej pergoly by mohlo byť ideálnou voľbou. Krásna drevená stavba je skvelý spôsob, ako premeniť vonkajší priestor, bez nutnosti jeho uzavretia.

Zastrešenie terasy má niekoľko výhod. Uzatvorené zastrešenie môžte využiť aj v neprajnom počasí, no je neporovnateľne nákladnejšie a o jeho prirodzenom vzhľade sa dá iba ťažko hovoriť.

Pergola je známa už z dávnych čias, kedy zastrešovala chodníky krásnych záhrad. Drevená pergola prirodzene zapadá do prostredia záhrady. Jej otvorenosť je to, čo treba považovať za výhodu.

Samostatne stojaca pergola

Umiestnením pergoly do otvoreného priestoru v záhrade dbáme, aby tento výrazný prvok nepôsobil rušivo. Záhradná stavba nás a našich priateľov priláka do zaujímavého zákutia záhrady.  Či už bude výnimočné výhľadom, pokojom a tichom, ktorý v nej panuje, alebo sa v nej nachádzajú ďalšie prvky, ktoré využijete počas dlhých letných večerov, ako napríklad záhradný krb. Ak si želáte, aby pergola viac splynula s okolitou zeleňou, nechajte pergolu porásť popínavými rastlinami.  

 

Pergola spojená s domom

Záhradná pergola je montovaná ku stene domu. Pergola na terase musí o to viac ladiť s architektúrou domu. Keďže je drevo prírodný materiál, táto podmienka je o to ľahšie splniteľná. Pergola stojaca pri dome vytvára elegantný prechod medzi vnútrom domu a záhradou. Vytvára tieň na terase a tak príjemný priestor pre posedenie aj v horúcich letných dňoch. Vrchnú časť pergoly stojacej v tesnej blízkosti steny domu voľte v šikmom sklone, pre prípad že by ste sa v budúcnosti rozhodli ju prekryť. Aj popínavé rastliny na šikmej ploche vytvoria opticky väčšiu zelenú plochu viditeľnú od zeme. 

 

Pergola pri bazéne

Miesto, kam sa ukryjete pred silným slnkom, pokiaľ trávite letné dni pri bazéne. Ležadlá a malý drevený stolík sa ukrývajú v miernom tieni pergoly a vy si môžte vychutnávať pokoj pod plápolajúcimi látkami - závesmi pergoly, ktoré vám pomôžu vytvoriť väčší, alebo menší tieň podľa potreby.

 

Pergola nad záhradným chodníčkom

Zastrešený záhradný chodníček je obľúbený v malých, i veľkých záhradách. Pergoly a treláže porastené kvitnúcimi kvetmi, popínavými letničkami, viničom a inými rastlinami, ktoré prinášajú úrodu sú jedinečnou okrasou záhrady a riešením pre slnečné záhrady.